Gogle narciarskie – jakie okulary wybrać?
Data publikacji 17 października 2018
Zima to najlepszy czas dla miłośników jazdy na dwóch deskach. Z początkiem grudnia, gdy spadnie trochę śniegu, ruszają wyciągi narciarskie na większości stoków. Sezon na szusowanie na białym puchu trwa zazwyczaj do początku marca, choć przy srogiej zimie może się także zdarzyć, że i w kwietniu można jeszcze gdzieś poszaleć na białym puchu.
Co każdy narciarz mieć powinien?
Niemożliwe byłoby zjeżdżanie z góry bez nart – jest to kwestia raczej oczywista. Większość narciarzy posiłkuje się także podczas białego szaleństwa kijkami narciarskimi. Elementem obowiązkowym wyposażenia każdego narciarza powinien być także dobrze dopasowany kask, jak również odpowiedni ubiór pozwalający zachować komfort termiczny. Elementem najczęściej pomijanym są gogle narciarskie. Takie traktowanie ich po macoszemu nie jest zbyt dobre. Odpowiednio dobrane okulary narciarskie mogą bowiem znacznie podnieść komfort jazdy na dwóch deskach.
Jaką funkcję pełnią gogle?
Zastanawiając się nad tym, jaką funkcję pełnią gogle trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki występujące na stoku narciarskim. Mowa w tym przypadku chociażby o ostrym słońcu, które może oślepić zjeżdżającego z góry narciarza, a to najprostsza droga do wypadku. Inną niedogodnością może być na przykład silny wiatr, który wiejąc w oczy może spowodować łzawienie i gorszą widoczność. Jest jeszcze jeden niekorzystny element, a mianowicie niskie temperatury. Pojawia się w tym miejscu pytanie o to, czy jest jakieś rozwiązanie, które umożliwi jednoczesną ochronę przed wszystkimi wymienionymi wyżej czynnikami? Oczywiście że tak – tym rozwiązaniem są właśnie gogle narciarskie.
Kupować czy wypożyczać?
Dobrej jakości okulary narciarskie to nie jest mały wydatek. Z tego też względu pewna grupa osób decyduje się na to, aby nie kupować tego sprzętu, tylko wypożyczać go na stoku narciarskim. Takie podejście sprawdzi się, ale tylko pod warunkiem, że wyjazdy na narty są bardzo sporadyczne. W przeciwnym wypadku będzie to działanie nieopłacalne, zwłaszcza jeżeli ktoś na dwóch deskach spędza każdy weekend. Nie jest to najlepsze rozwiązanie jeszcze z jednego powodu – a mianowicie, nigdy nie ma się pewności, że sprzęt który będzie dostępny w wypożyczalni będzie idealne pasował i spełniał wszelkie oczekiwania narciarza. A tylko dobrze dopasowane gogle są w stanie prawidłowo spełniać swoją funkcję.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów na narty?
Decydując się na zakup okularów przeznaczonych do jazdy na nartach warto wybrać się do profesjonalnego sklepu sportowego, w którym doświadczona obsługa pomoże wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt. W pierwszej kolejności trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o zakres cenowy w jakim będzie się szukało sprzętu. Jeżeli chodzi o gogle narciarskie może to być wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od producenta oraz parametrów konkretnego sprzętu. Ceny gogli narciarskich można porównać sobie np. na Allegro. Jeżeli już zakres cenowy zostanie wybrany, to można przejść do kolejnych kroków.
Jak dopasować gogle?
Jak już wyżej wspomniano, gogle będą w pełni spełniać swoją funkcję ochronną tylko wówczas, gdy będą idealnie przylegać do twarzy narciarza, dlatego tak ważny jest rozmiar okularów. Warto przymierzyć kilka sztuk, aby nabrać pewności, że wybrany model jest faktycznie najbardziej odpowiedni. Rozmiar okularów to jedno, istotny jest także obwód głowy. Gogle przeważnie posiadają regulowane mocowanie na gumce, dzięki czemu można je bez większego problemu dopasować do własnych potrzeb.
Dlaczego warto jeździć w goglach?
Jazda w goglach jest korzystna ze względu na dwa aspekty. Po pierwsze, jest to o wiele wygodniejsze, a po drugie, dużo bezpieczniejsze. Nawet trudne warunki, takie jak intensywne opady śniegu czy ostre słońce nie sprawią trudności. Warto wybrać sprzęt dobrej jakości. Przy okularach narciarskich istotne jest to, aby posiadały odpowiedni filtr zabezpieczający oczy narciarza przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Informacje na temat zastosowanych filtrów dostępne są na ulotce złączonej przez producenta.