Ruska bania – saunowanie z masażem witkami! Jak to robić i dlaczego warto?
Data publikacji 2 lipca 2021Rodzajów saun jest kilka, a ich podstawowy podział obejmuje sauny mokre i parowe, sauny suche i sauny na podczerwień (infrared). Do której kategorii saun zalicza się ruska bania, której specyfikę mamy zamiar dzisiaj przybliżyć? Jaką rolę odgrywają w niej witki, czyli cienkie i wiotkie gałązki? I dlaczego warto korzystać z saunowania w ruskiej bani?
Ruska bania – jaki to rodzaj sauny?
Pod pojęciem ruska bania kryje się określenie sauny, która od wieków była popularna wśród ludności rosyjskiej. Z czasem stała się ona popularna także na Suwalszczyźnie, a dzisiaj coraz częściej spotykamy ją zarówno w różnego rodzaju ośrodkach SPA czy saunariach (np. Saunarium Parku Wodnego w Krakowie), jak i w użytku prywatnym (najczęściej ogrodowe sauny wolnostojące).
W przypadku saun wolnostojących są to z reguły niewielkie drewniane budynki, często w kształcie walca, z dwoma oddzielnymi pomieszczeniami – wypoczywalnią i parzelnią. Przy czym ruska bania to sauna, gdzie temperatura oscyluje najczęściej w granicach 80-90°C, a wilgotność powietrza wynosi ok. 20-40% (temperatura, jak i wilgotność mogą mieć również inne proporcje). Bezpośrednio po seansie w ruskiej bani trzeba zanurzyć się w zimnej wodzie, dlatego często stawiane są przy naturalnych zbiornikach wodnych. A w przypadku saun zamkniętych, towarzyszą im wanny lub balie z zimną wodą.
Biorąc pod uwagę warunki, jakie panują w czasie seansu w ruskiej bani, jest to nic innego, jak sauna mokra. Tym, co wyróżnia ruską banię od innych saun, jest również wykorzystanie w trakcie seansu witek drzewnych, czyli cienkich i giętkich gałązek z liśćmi, którymi przeprowadza się intensywny masaż całego ciała.
Saunowanie i masaż witkami – jakie zalety?
Masaż witkami, a raczej mocne oklepywanie nimi całego ciała w trakcie seansu w saunie, niesie ze sobą wiele właściwości prozdrowotnych. Jak już wiadomo, sauna jest korzystna dla naszego zdrowia, o ile oczywiście nie mamy żadnych przeciwwskazań do saunowania. Co ważne, ruska bania należy do saun, w których przebywanie nie jest aż tak dużym wysiłkiem dla organizmu, jak ma to miejsce np. w przypadku fińskich saun suchych.
Przechodząc jednak do konkretów, do największych zalet ruskiej bani należy oczywiście detoks organizmu, poprawienie kondycji skóry, przyspieszenie metabolizmu, wzmocnienie układu odpornościowego, a także złagodzenie różnego rodzaju bólów mięśni i stawów oraz poprawa samopoczucia i odprężenie.
Włączając do tego intensywny masaż ciała witkami, który przy okazji poprawia ukrwienie skóry, uwalniamy również olejki eteryczne z witek. W zależności od ich rodzaju wpływają one pozytywnie na oczyszczenie skóry z toksyn lub udrożnienie dróg oddechowych albo po prostu wspierają proces relaksacji i regeneracji.
Jakie witki do masażu w ruskiej bani?
Najczęściej w czasie seansu w ruskiej bani używane są witki brzozowe, jałowcowe lub pokrzywowe. Stosowane są także witki eukaliptusa, a także gałązki dębu, lipy, piołunu czy modrzewia. Witki są formowane w wygodne w użyciu miotełki o długości około 45 cm. Masaż witkami rozpoczyna się od stóp w kierunku głowy. Używanie witek jest jednym z nieodłącznych elementów tradycyjnego saunowania w ruskiej bani, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o tym aspekcie i skorzystać z niego w trakcie seansu.