Jak przechowywać ponton? Garść cennych wskazówek
Data publikacji 10 grudnia 2021
Posiadanie własnego pontonu to marzenie niejednego wędkarza. Należy jednak pamiętać o tym, że wiąże się to nie tylko z przyjemnościami, ale również obowiązkami i trudnościami związanymi między innymi z magazynowaniem pontonu po zakończeniu sezonu.
Dlaczego warto prawidłowo przechowywać ponton?
Przechowywanie pontonu wpływa na jego stan oraz żywotność. Nie można zapominać o tym, że pontony są dość drogie i z założenia mają służyć przez długi czas. Konieczna jest zatem ich prawidłowa pielęgnacja, przechowywanie, konserwacja oraz ewentualna naprawa.
W jaki sposób należy prawidłowo przechowywać ponton?
To, jak przechowywać ponton, dość często jest przedmiotem wątpliwości wędkarzy. Muszą oni pamiętać o tym, że zawsze po używaniu pontonu konieczne jest jego staranne oczyszczenie z piasku oraz wodorostów, które mogłyby przywrzeć do dna. W tym celu można z powodzeniem stosować czystą wodę oraz gąbkę.
Stosowanie silnych detergentów nie jest polecane, ponieważ może to uszkodzić materiał. Substancje zawarte w środkach chemicznych mogą się ponadto przedostawać się do wody oraz szkodzić żyjącym tam organizmom. Odstraszają one również ryby podczas wędkowania. Po dokładnym umyciu ponton powinien być zawsze starannie osuszony, zwłaszcza w miejscach, w których woda ma zdecydowanie utrudnioną możliwość swobodnego odparowania.
Czy pozostawić ponton częściowo napompowany?
Niektórzy użytkownicy uważają, że ponton po dokładnym umyciu oraz starannym wysuszeniu powinien zostać lekko wypełniony powietrzem. W ten sposób może on zachować swój niezmieniony kształt. Nie jest wskazane pełne napompowanie pontonu powietrzem, ponieważ wówczas guma może się mocno rozciągać, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu panuje podwyższona temperatura.
Czy ponton podczas przechowywania może zostać złożony?
Pontony z PCV są mniej kłopotliwe w przechowywaniu niż produkty z gumy i mogą być magazynowane po całkowitym wypompowaniu z nich powietrza. Przed ich składaniem warstwę materiału warto posmarować gliceryną, wazeliną techniczną lub olejami roślinnymi. Takie działanie zapobiega nadmiernemu sklejaniu się pontonu oraz tworzeniu śladów po załamaniach i zagnieceniach.
W jakich warunkach powinien być przechowywany ponton?
Ponton niezależnie od tego czy został wykonany z PVC czy gumy powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej lub nieco niższej. Może być zatem umieszczany w garażu, na strychu lub w piwnicy. W tym jednak przypadku zawsze powinien być odpowiednio zabezpieczony przed gryzoniami. W sytuacji, w której dojdzie jednak do uszkodzenia pontonu można zastosować zestaw naprawczy. W jego skład zwykle wchodzą niewielkie łatki wykonane materiału, z którego został wykonany ponton oraz klej. Łatki przed użyciem należy umyć, odtłuścić oraz osuszyć. Po przyklejeniu łatki należy mocno ją docisnąć, aby fragmenty materiału mogły się skutecznie związać.
W jaki sposób konserwować ponton?
Aby ponton mógł pozostać w dobrym stanie przez długi czas, powinien być okresowo konserwowany. W tym celu stosuje się środki naturalne, w tym oleje roślinne czy glicerynę oraz syntetyczne silikonowe smary. Należy również pamiętać o tym, że powierzchnię pontonów wykonanych z gumy przed ich złożeniem warto oprószyć talkiem. Warstwa talku zapobiega sklejaniu się gumy oraz uszkodzeniu pontonu.
Pontony wykonane z polichlorku winylu przed ich złożeniem można natrzeć delikatnie smarem lub oliwką silikonową. Możliwość zastosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz wskazówki dotyczące konserwacji oraz magazynowania pontonów zwykle są zamieszczane w ulotce informacyjnej dołączanej do produktu przez producenta.