Jak wybrać dobre okulary na rower?
Data publikacji 29 października 2019Okulary stanowią jeden z nieodzownych gadżetów, z których korzystają kolarze. Nic w tym dziwnego, ponieważ są one szczególnie przydatne w słoneczne dni lub podczas opadów deszczu. Także w innych warunkach pozwolą uniknąć tego, by w czasie jazdy na rowerze, nie przeszkodziły wpadające do oczu owady czy unoszący się kurz. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze tego elementu?
Ochrona przed promieniowaniem UV
Podczas jazdy na rowerze, kolarze są bardzo narażeni na oddziaływanie promieni UV, w związku z czym potrzebna jest ochrona nie tylko skóry, ale też oczu. Z tego względu okulary rowerowe powinny być wyposażone w dość mocny filtr, który w 100% pochłonie promieniowanie. Najlepiej sprawdzają się wersje z filtrem UV 400, które zapewnią pełną ochronę oczu. Informacje dotyczące wykorzystanych filtrów znajdują się często na naklejkach na samych okularach lub możne je znaleźć w katalogach czy na stronie internetowej producenta.
Dodatkowe właściwości soczewek
Obecnie okulary rowerowe są przeważnie wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań, które mają zwiększać komfort kolarza, a przez to również jego bezpieczeństwo. Przydatne okazują się warianty z powłoką antyrefleksyjną, a więc cienkimi warstwami po obu stronach szkła, które znacząco podnoszą walory użytkowe, eliminując odblaski oraz poprawiając sam kontrast widzenia. Osoby poruszające się w zmiennych warunkach pogodowych powinny również sięgnąć po okulary rowerowe ze specjalnymi otworami w szkłach. Ułatwiają one cyrkulację powietrza, co pozwala uniknąć zaparowania szkieł. Dostępne są też inne powłoki, które zwiększają choćby odporność na zadrapania i ścieranie.
Kolor soczewek
Wybierając okulary rowerowe można znaleźć warianty z różnymi kolorami soczewek, jednak poszczególne modele wybiera się nie pod kątem estetycznym, lecz dopasowania do pogody. Wersje przyciemniane sprawdzą się w ciepłe i słoneczne dni, natomiast jasne soczewki żółte czy pomarańczowe, mogą pomóc w wyostrzeniu kontrastu przy pochmurnej pogodzie lub podczas jazdy, gdy zapada zmrok. W przypadku słabej widoczność i mgły przydatne mogą być te w kolorze niebieskim. Warto również zaopatrzyć się w przezroczyste szkła, które uchronią kolarza przed owadami czy zanieczyszczeniami, nie wpływając natomiast na jakość widzenia. Obecnie producenci oferują często modele z wymiennymi soczewkami, co pozwala na dopasowanie koloru pod określone warunki. Alternatywą są również okulary fotochromowe, w których soczewki przyciemniają się lub rozjaśniają zależnie od warunków. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że potrzebują one chwili czasu na dostosowanie się do okoliczności, co może być nieco problematyczne podczas nagłych zmian, związanych choćby z wjechaniem do gęstego lasu w słoneczny dzień, gdy warunki drastycznie się zmienią.