Najstarsze polskie miasto – co warto zobaczyć?
Data publikacji 8 grudnia 2018
Polska to kraj słynący z wielu pięknych miast, które owiane są pięknymi legendami i historiami. Możemy poszczycić się kilkoma miastami, z długą tradycją, które zaliczane są do najstarszych miast w Polsce.
Zwykle, kiedy myślimy o polskich miastach do głowy przychodzą nam te największe i najbardziej znane jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Jednak oprócz nich, możemy poszczycić się jeszcze kilkoma wyjątkowymi ośrodkami.
Najstarsze polskie miasto
Jednym z najstarszych miast Polski, które niestety często pomijane jest w planach zwiedzania, jest Lwówek Śląski.
Lwówek Śląski to miasteczko, które swoje prawa miejskie nabył jeszcze przed 1217 rokiem. To tu tez mieści się prawdopodobnie najstarszy w Polsce browar, a mianowicie „Browar Lwówek”. W południowo-wschodniej części miasta znajduje się pięknie położony Park Krajobrazowy (Park Krajobrazowy Doliny Bobru). Lwówek to takie miasto, które w bardzo dużym stopniu ucierpiało w wyniku zniszczeń wojennych. Nie ominęły go również powojenne dewastacje. Na szczęście część budowli zachowała się w stanie pierwotnym, a część odrestaurowano po wojnie. Bardzo ciekawym obiektem, który zasługuje na szczególną uwagę podczas zwiedzania tego fascynującego miasta, jest ratusz. Jest on uznawany za jeden z najstarszych w Europie. Ratusz wzniesiono w charakterystycznym gotycko- renesansowym stylu, zaś obwarowany jest średniowiecznymi murami obronnymi (gdzie jako jedne z nielicznych w Europie zachowały się bez większych zniszczeń).
Wśród wielu atrakcji tego specyficznego miasta, warto także zobaczyć zamek. To właśnie tu znajduje się Zamek w Płakowicach, który uznawany jest za jedną z największych i chyba najpiękniejszych renesansowych budowli obronnych, które ostały wzniesione na Śląsku. Na pewno tez wielu osobom do gustu przypadnie tzw. Kamienny Most na Bobrze, którego pochodzenie datowane jest na 1792 rok. Co więcej, to wspaniałe śląskie miasto zachęca do dłuższego zwiedzania także dzięki obecności neorenesansowego Pałacu Hohenzollernów (jest to ogromny zespół klasztorny franciszkanów).
Zobaczymy tu również Baszty: Bramy Lubańskiej oraz Bolesławieckiej, a także wiele zabytkowych kamienic. Dla miłośników przyrody niezwykle interesująca będzie z pewnością tzw. Szwajcaria Lwówecka. Jest to specyficzne zgrupowanie piaskowcowych form skalnych, które okazały się największym tego typu obiektem, znajdującym się poza Górami Stołowymi.
Opole to jedno z najstarszych polskich miast
Za najstarsze miasto w Polsce uznawane jest też Opole. Miasto to w głównej mierze kojarzone jest ze stolicą polskiej piosenki, jednak ma ono tez bardzo długą historię. Opole otrzymało prawa miejskie przed 1217 rokiem. Jego specyficzną cechą jest dość zróżnicowany krajobraz, dzięki czemu na terenie Opola występuje bardzo dużo ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Co więcej, znajdziemy tu także gatunki chronione i rzadko spotyka. To sprawia, że miasto to jest jeszcze częściej odwiedzane przez miłośników natury. Samo miasto jest ciekawe nie tylko ze względu na przyrodę, a także ze względu na bardzo ciekawą architekturę i specyficzne zabytki.
Wśród najczęściej wymienianych zabytków występuje okrągła Wieża Piastowska, która uznawana jest za jedną z najstarszych zabytkowych budowli obronnych w Polsce. Na uwagę zasługuje również Aleja Gwiazd Polskiej Muzyki, gdzie upamiętnieni zostali cudowni muzycy, tacy jak Marek Grechuta czy Czesław Niemen. To tylko część atrakcji Opola, bo w mieście na szczególną uwagę zasługuje ogromny Kościół katedralny Świętego Krzyża. Jest to gotycka świątynia z XV wieku. Znajdziemy w niej dwie wieże o wysokości 73 metrów. Bardzo ciekawy jest też Kościół Świętej Trójcy czy neorenesansowy ratusz. Znajduje się tez tu słynny Amfiteatr (miejsce, gdzie odbywają się słynne opolskie koncerty), a także ciekawy rynek z zachowanym średniowiecznym kształtem. Turyści rozpoznają Opole dzięki tzw. „Opolskiej Wenecji” czyli inaczej Młynówce (jest to stare koryto Odry w centrum miasta).
Kraków to bardzo stare miasto
Pisząc o najstarszych miastach w Polsce nie można też zapomnieć o pięknym Krakowie. Tego miasta nie trzeba wiele opisywać. Znajdziemy tu same architektoniczne cuda, piękne kościoły i oczywiście wszystkie znany Zamek Królewski na Wawelu. Na szczególną uwagę zasługuje też Kościół Mariacki, pod którym możemy posłuchać hejnału.