Profesjonalne zabezpieczenie i ochrona kolan rowerzysty – dlaczego jest takie ważne?

Jazda na rowerze angażuje całe ciało, a w szczególności nogi. Wysiłek fizyczny sprawia, że nogi odczuwają najmniej chłodu, co nie oznacza jednak, że zimne powietrze nie ma na nie negatywnego wpływu. Na urazy i problemy zdrowotne są w szczególności narażone stawy kolanowe, które należy chronić w odpowiedni sposób. Służą temu specjalne ocieplacze na kolana, które powinny znaleźć się w sportowej garderobie każdego świadomego rowerzysty.

Po co rowerzyście ocieplacze na kolana?

Ocieplacze na kolana, nazywane także nakolannikami, to specjalne rozwiązania opracowane w celu zapewnienia stawom kolanowym należytej ochrony podczas jazdy w chłodne dni. Przybierają postać pary materiałowych tub, które po założeniu sięgają od połowy ud kończąc się kilka centymetrów pod stawem kolanowym. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona kolan przed chłodem oraz zimnym wiatrem. Długotrwały kontakt z takimi czynnikami może być bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych oraz problemów ze stawami, które mogą na stałe wyłączyć rowerzystę z aktywności.

Powodów, dla których warto zainwestować w ocieplacza na kolana jest kilka. Brak należytej ochrony kolan podczas jazdy na rowerze może prowadzić bezpośrednio do problemów zdrowotnych. Podczas jazdy intensywnie pracują mięśnie nóg, przez co rowerzysta nie odczuwa zimna w tej okolicy. Stawy kolanowe są jednak szczególnie wrażliwą częścią naszego ciała, która jest pozbawiona dodatkowej osłony w postaci tkanki tłuszczowej oraz mięśni – w efekcie zdecydowanie łatwiej je wychłodzić i narazić na uszkodzenie niż pozostałe części ciała.

Wystarczającej ochrony stawów kolanowych nie zapewniają także same spodnie, gdyż nie posiadają dodatkowego ocieplenia zlokalizowanego w okolicy kolan – z tego powodu warto wyposażyć się w ocieplacze na kolana, które pozwolą w najlepszy dostępny sposób zatroszczyć się o zdrowie i dobry stan naszych kolan. Umożliwi to czerpanie maksimum przyjemności z jazdy na rowerze nawet w najchłodniejsze dni.

rower

Jak wyglądają i są zbudowane profesjonalne ocieplacze na kolana?

Warto zaznaczyć, że ocieplacze na kolana stanowią dodatek do pozostałych elementów odzieży rowerowej, co oznacza, że zakłada się je bezpośrednio na spodnie. Są wewnątrz pokryte specjalnym, ciepłym materiałem z polaru, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej oraz zatrzymywanie ciepła przy skórze. Zewnętrzna część ocieplaczy jest natomiast wykonana z elastycznego syntetycznego materiału, który dobrze przylega do ciała oraz dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn.

Bardzo istotną kwestią przy zakupie ocieplaczy jest wybór odpowiedniego ich rozmiaru. Aby prawidłowo spełniły swoją rolę, nakolanniki nie mogą być bowiem ani zbyt luźne, ani za obcisłe. Warto zwrócić także uwagę na obecność dodatkowych elementów, np. odblasków. Wyposażone w nie ocieplacze na kolana zwiększą widoczność rowerzysty po zapadnięciu wzroku oraz przyczynią się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa jazdy. Przydatnym elementem jest także specjalny silikonowy pasek, który umieszczony wewnątrz nakolanników zapobiegnie zsuwaniu się ich z ud.

SportSales